Wakacje z dziećmi w czasie pandemii – 7 pomysłów na bezpieczne zabawy i aktywności dla całej rodziny

Pandemia to dla wielu rodzin szczególnie trudny czas. Zamknięcie szkół, odwołane wyjazdy kolonijne czy obawy przed wysłaniem dzieci na zorganizowany wypoczynek sprawiły, że maluchy i nastolatkowie spędzają w domu znacznie więcej czasu niż zazwyczaj. Po tylu miesiącach społecznej izolacji coraz trudniej znajdować nam nowe pomysły na spędzenie rodzinnego weekendu czy zabawy dla dzieci na czas naszej pracy. W tym artykule znajdziesz 7 pomysłów na uatrakcyjnienie im wakacji. Wszystkie bezpieczne i niewymagające z nikim osobistego kontaktu.

Słodkie chwile w kuchni

Półki w warzywniakach uginają się obecnie pod ciężarem dorodnych malin, jagód czy brzoskwinek. Warto to wykorzystać i wraz z dzieckiem przygotować pierogi czy konfitury. Wycinanie kółek, napełnianie ciasta farszem i wreszcie formowanie mniej lub bardziej zgrabnych pierożków będzie nie tylko źródłem frajdy, ale też okazją, by opowiedzieć dziecku o witaminach ukrytych w soczystym owocowym miąższu.

Piknik

Nic tak nie zaostrza apetytu jak świeże powietrze! Wykorzystaj piękną weekendową pogodę i zabierz rodzinę na piknik do parku lub okolicznego lasu. Dla dzieci olbrzymią atrakcją będzie nie tylko sam posiłek, ale też przygotowywanie przekąsek i jedzenie ich na świeżym powietrzu. Taka wycieczka może zająć w zależności od naszych potrzeb i możliwości cały dzień lub kilka godzin.
Pamiętaj, by zabrać ze sobą płyn do dezynfekcji rąk, sztućce oraz napoje i krem z filtrem chroniące nas przed palącym w sierpniu słońcem!

Biwak

Choć pandemia nie sprzyja wyjazdom, wciąż istnieją sposoby na bezpieczny wypoczynek. Ustronne pole namiotowe lub nawet własny ogródek to świetne miejsca na rozbicie namiotu i przeżycie wielkiej przygody. Dla małego dziecka wszystko, co związane jest z biwakowaniem zdaje się być niecodzienne, a przez to interesujące. Z pewnością spędzenie kilka dni pod namiotem będzie dla całej rodziny niezapomnianym przeżyciem.

Modelarstwo

Jeśli Twoje dziecko uwielbia kreatywne zabawy, modelarstwo sprawi mu wiele radości. Na rynku znajdziemy plastikowe czy papierowe modele samolotów, pociągów czy statków, których sklejenie i/lub pomalowanie zapewni rozrywkę na wiele godzin. Modele kartonowe można kupić już za około 20 złoty.
Mniej cierpliwe dzieci z pewnością polubią modele latające. Są łatwe do złożenia, a puszczanie ich i patrzenie jak latają dostarczy frajdy zarówno mniejszym, jak i większym dzieciom. Koszt prostego modelu latającego to od 10 do 50 złoty.

Geocaching

Geocaching to gra terenowa polegająca na szukaniu przy pomocy nawigacji GPS skrytek ukrytych na całym świecie. Z pewnością kilka z nich znajdziesz w swojej okolicy, a w nich przedmioty pozostawione przez innych członków zabawy. Ty też możesz coś tam zostawić i w zamian zabrać jeden ze znalezionych drobiazgów. Geocaching to świetna zabawa dla aktywnych dzieci, które marzą o poszukiwaniu skarbów. Ze względów bezpieczeństwa pamiętaj o umyciu rąk po wyprawie i dezynfekcji zabranego ze sobą przedmiotu.

Robótki ręczne

Szydełko, druty, haft krzyżykowy… – możliwości jest sporo, a wszystkie to świetny wypełniacz wakacyjnego czasu. Kilka wieczorów poświęconych na naukę robótek ręcznych to świetna lekcja kreatywności i cierpliwości. Jeśli sam nie za bardzo znasz się na rękodziele, nie przejmuj się. W internecie znajdziesz wiele poradników, które pozwolą Wam łatwo i przyjemnie uczyć się razem. Jeśli dziecko się wciągnie, robótki ręczne będą zajęciem angażującym na długie dni i godziny.

Zielnik

Przygotowywanie zielnika to doskonała okazja, by nauczyć dziecko rozróżniana podstawowych gatunków roślin oraz zachęcić je do spacerów. Zebrane kwiaty i liście najłatwiej ususzyć, wkładając je między kawałki papierowego ręcznika i przygniatając książkami. Możecie wykonać tradycyjny zielnik, wklejając ususzone rośliny do specjalnego albumu, albo z zebranych kwiatów stworzyć ciekawą kompozycję i zamknąć ją w ramce na zdjęcia. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzecie, stworzony zielnik będzie pamiątką na całe lata.

Related Posts

Dodaj komentarz