W jaki sposób można wykorzystać tablice ekspozycyjne do prezentacji prac plastycznych?

Plakat to forma plastyczna pełniąca głównie funkcję informacyjną. Ale wybitni artyści tworzą plakaty, które same w sobie są dziełami sztuki. Życie plakatu jest krótkie; spełnia swoją rolę jedynie na czas trwania promowanych wydarzeń. Warto więc również w innych okresach upubliczniać najciekawsze prace szerszemu gronu odbiorców. Aby podkreślić walory artystyczne plakatów trzeba je odpowiednio wyeksponować.

Jak zaaranżować galerię plakatu?

W grafice użytkowej nośnikiem treści i obrazu jest papier. To niezbyt trwałe tworzywo wymaga umieszczenia na odpowiednim podkładzie. Najlepiej nadają się do tego celu tablice ekspozycyjne. Są to sztywne panele zamontowane na stabilnym stelażu. Do prezentowania plakatów różnych twórców najlepiej nadają się tablice ekspozycyjne pojedyncze. W przestrzeni galerii może się przy nich zatrzymać po kilka osób jednocześnie. Jest to praktyczne rozwiązanie, gdyż oglądający lubią się dzielić swoimi wrażeniami i uwagami.

Artyści z dużym dorobkiem w tej dziedzinie mają na swoim koncie znaczną liczbę dzieł. Na szczególną uwagę zasługują plakaty Franciszka Starowieyskiego, Jana Młodożeńca, Andrzeja Pągowskiego, czy Eryka Lipińskiego. Do rozmieszczenia ich prac mogą być wykorzystane tablice ekspozycyjne w postaci zespolonej – dla każdego twórcy osobno.

Małą wystawę plakatu można zorganizować:

  • w specjalnym pomieszczeniu wystawienniczym,
  • w domu kultury,
  • w multikinie,
  • w foyer teatru,
  • w galerii handlowej.

Do promocji sztuki wykorzystywane są też spacerowe fragmenty przestrzeni miejskiej. Tam muszą się znaleźć tablice ekspozycyjne, w których prace zabezpieczone są szklaną taflą.

Prezentacje prac adeptów sztuk plastycznych

W wielu miastach działają Akademię Sztuk Pięknych. W każdej z nich funkcjonuje wydziała grafiki. Corocznie prezentowane są osiągnięcia studentów tworzących plakaty pod kierunkiem swoich mistrzów. W krakowskiej ASP takie wystawy odbywały się czasem w Muzeum Narodowym. Rozstawiono tablice ekspozycyjne, na których znalazły się prace. Wzbudziło to zainteresowanie zarówno publiczności, jak też lokalnej prasy. Dzięki temu młodzi artyści mogli zadebiutować na szerszym forum.

Nie tylko profesjonaliści mają swoje osiągnięcia. W niektórych szkołach odbywają się konkursy plastyczne. Po ich zakończeniu wyróżnione rysunki prezentowane są ogółowi uczniów. Do tego celu wykorzystywane są tablice ekspozycyjne ustawione w auli szkolnej, w sali gimnastycznej albo na korytarzach. Bardzo praktyczne są mobilne ścianki wystawiennicze – z kółeczkami. W razie potrzeby da się je płynnie przesuwać w inne miejsca.

Related Posts

Dodaj komentarz