USG tarczycy – kiedy i jak jest wykonywane?

Tarczyca to jeden z największych gruczołów wydzielających, którego dysfunkcje bardzo często wiążą się z nieprawidłowym działaniem całego organizmu. Ultrasonografia to badanie, które pozwala na sprawdzenie podstawowych parametrów tarczycy, co umożliwia odkrycie możliwej patologii. To pierwszy krok do wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Jakie objawy wskazują, że USG tarczycy jest konieczne i jak przebiega to badanie?

USG tarczycy – kiedy jest wskazane?

Z racji na szerokie spektrum działania tarczycy na organizm ludzki, ultrasonografia jest konieczna w wielu różniących się od siebie przypadkach. Problemy związane z tym gruczołem zazwyczaj ukazują się w dość niespecyficznych objawach, takich jak spadek lub wzrost masy ciała, nadmierna lub zmniejszona potliwość, kołatanie serca i suchość skóry. 

Doświadczony lekarz już w przypadku takich objawów może zlecić badanie USG, jednak najczęściej dzieje się to dopiero po zauważeniu następujących dolegliwości:

  • duszności, które nie mają podstaw w schorzeniach dróg oddechowych,
  • widoczne powiększenie tarczycy podczas badania organoleptycznego,
  • problemy z przełykaniem bez niedrożności,
  • podejrzenie nowotworu tarczycy.

Wiedząc już, kiedy badanie USG tarczycy jest zlecane, warto również poznać proces jego przebiegu. Jak wygląda to w profesjonalnych placówkach, takich jak Rex Medica?

Jak przebiega USG tarczycy?

W przypadku tarczycy używa się aparatu ultrasonograficznego z głowicą liniową, gdzie dochodzi do rozchodzenia się fal ultradźwiękowych i ich powrocie po odbiciu od badanego gruczołu. Na ekranie można zauważyć przekrój tarczycy, który następnie jest odczytywany przez lekarza.

Co ważne, badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy odsłonienie szyi i usunięcia biżuterii, która znajduje się w jej pobliżu. Ultrasonografia jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna, jednak warto pamiętać, że osoby o powiększonej tarczycy mogą doświadczać niewielkiego dyskomfortu. 

Wszystko rozpoczyna się od nałożenia specjalnego żelu na głowicę aparatu, po czym osoba przeprowadzająca badanie wykonuje serię zdjęć, aby określić stan narządu i możliwe patologie. Wyniki bardzo często są komentowane na bieżąco, jednak czasem potrzeba głębszej analizy i konsultacji.

Tarczyca – co można wyczytać z badania USG?

Profesjonalnie przeprowadzone badanie USG tarczycy pozwala przede wszystkim na zbadanie podstawowych parametrów gruczołu. Zmierzona zostanie jego wielkość oraz określone zostaną położenie i kształt. Zmiany strukturalne mogą wiązać się z chorobami autoimmunologicznymi – również zaburzenia wielkości mogą być wskazówką do diagnozy.

Co jeszcze można rozpoznać?

  • Charakterystykę zmian ogniskowych – mowa tutaj o lokalizacji, kształcie i wielkości wszystkich zmian w obrębie tarczycy, czyli torbieli i guzków, które mogą świadczyć o patologii.
  • Miejsce do nakłucia podczas biopsji – USG spełnia tutaj rolę pomocniczą, która może okazać się kluczowa przy dalszych badaniach.
  • Zmiany w obrębie węzłów chłonnych – zarówno morfologię, położenie, jak i ewentualne patologie.

Szukając odpowiedniego specjalisty w Warszawie, świetnym rozwiązaniem będzie współpraca z Rex Medica, gdzie badania wykonywane są przez doświadczonych profesjonalistów, których priorytetem jest zdrowie i komfort pacjenta.

Related Posts

Dodaj komentarz