Urządzenia mobilne i kontrola rodzicielska

Urządzenia mobilne z dostępem do Internetu obecne są niemal w każdym domu. Dostęp do tych urządzeń mają starsze i młodsze dzieci nawet te poniżej drugiego roku życia. Większość nastolatków tego typu urządzenia posiada na własność i korzysta z nich bez żadnej kontroli w szkole, domu oraz na spotkaniach z rówieśnikami. Brak kontroli rodzicielskiej i swobodne korzystanie z urządzeń z dostępem do Internetu może prowadzić do wielu zagrożeń.

Urządzenia mobilne z dostępem do Internetu do doskonałe narzędzie do komunikacji, a także źródło wiedzy i rozrywki. Pozostawione bez kontroli rodzicielskiej w rękach dzieci mogą być przyczyną wielu zagrożeń. Niewłaściwe lub nadmierne korzystanie z tych urządzeń przez dzieci oraz młodzież może doprowadzić do wielu stresujących sytuacji i narazić rodziców na koszty. Dlatego tak istotna jest kontrola rodzicielska i ustalenie zasad korzystania z Internetu.

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej

Korzystanie z urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu pod czujnym okiem rodzica może ułatwić dziecku rozwój i rozwinąć wyobraźnię. Kontrola rodzicielska w przypadku malucha nie będzie nastręczała większych problemów. Wystarczy zainstalować aplikację ograniczającą użytkowanie urządzenia i udostępnić jedynie wybrane aplikacje np. o charakterze edukacyjnym (puzzle, quizy, gry) oraz aplikacje rozwijające kreatywność (tworzenie muzyki, rysowanie).

Urządzenie mobilne w rękach starszego dziecka może mieć oprócz wspomnianych aplikacji dostęp do dozwolonych stron WWW (blokujemy wszystkie strony z nieodpowiednimi treściami np. strony dla dorosłych itp.) oraz do poczty i mediów społecznościowych. Aplikacje do kontroli rodzicielskiej znajdą także swoje zastosowanie u nastolatków – ustawianie limitu połączeń oraz blokowanie możliwości wysyłania SMS-ów o podwyższonej opłacie uchronią od zbyt wysokich rachunków i pomogą rozsądnie korzystać z telefonu i pakietów internetowych.

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej zainstalowane na telefonie dziecka mogą być pomocne w jego lokalizacji. Wykorzystując, moduł GPS możemy, w każdej chwili zlokalizować miejsce, w którym przebywa nasze dziecko. Dzięki tym informacjom mamy możliwość upewnienia się, że wszystko jest w porządku i dziecko przebywa w ustalonym miejscu. Moduł ten ułatwi nam też lokalizację urządzenia w przypadku zaginięcia, zguby lub kradzieży.

Nowe technologie i postęp cywilizacyjny dały, nam nowe możliwości ułatwiły, życie i sprawy codzienne. Nowe media to nowe perspektywy dla naszych dzieci, ale też i nowe zagrożenia. Poświęcając, trochę czasu i uwagi możemy, zadbać o ich bezpieczny rozwój i zminimalizować nieprzyjemne skutki, jakie mogą wyniknąć z niewłaściwego użytkowania urządzeń z dostępem do sieci internetowej

Related Posts

Dodaj komentarz