Odchudzanie – jak robić to skutecznie?

Istnieje wiele sposobów na to, jak zrzucić zbędne kilogramy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie metody zdają egzamin na dłuższą metę. Poniższe wskazówki dietetyczne pomogą uniknąć pułapek dietetycznych i zmniejszyć swoją wagę w taki sposób, aby efekty były wysoce skuteczne i długotrwałe.

Jaka dieta jest najlepsza?

Według niektórych opinii wystarczy po prostu mniej jeść i więcej ćwiczyć, aby schudnąć. Inni z kolei twierdzą, że najlepiej ograniczyć węglowodany czy zmniejszyć zawartość tłuszczu w jadłospisie. Różne metody sprawiają, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. 

W przypadku zdrowej utraty wagi, nie ma jednego, uniwersalnego sposobu. To, co sprawdzi się u jednej osoby, może być totalnie nieskuteczne dla drugiej. Znalezienie odpowiedniej metody odchudzania wymaga cierpliwości i zaangażowania. Swoje poszukiwania warto zacząć na blogu DIETETYK, gdzie można znaleźć zawsze aktualne i sprawdzone informacje na tematy związane ze zdrowym trybem życia czy odchudzaniem.

Choć utrata wagi to nie zawsze łatwa rzecz do osiągnięcia, istnieje wiele pomysłów na to, aby lepiej się odżywiać czy ograniczyć tzw. zajadanie stresu. W efekcie zdecydowanie pomoże to w osiągnięciu celu, jakim jest schudnięcie i osiągnięcie szczupłej sylwetki.

Popularne sposoby na odchudzanie

Niektórzy eksperci uważają, że skuteczna utrata wagi polega na spożywaniu mniejszej liczby kalorii, niż w rzeczywistości potrzebujemy. Trzeba jednak pamiętać, że chudnięcie nie jest równomierne. Oznacza to, że można tracić kilogramy przez pierwsze tygodnie, aby potem proces chudnięcia wyhamował. Dzieje się tak, ponieważ metabolizm zwalnia i w pewien sposób dostosowuje się do zmniejszonej ilości pożywienia. Dlatego lepiej jest przeprowadzać redukcję kalorii w sposób stopniowy, rozłożony bardziej w czasie.

Według innej metody problemem stojącym na przeszkodzie chudnięciu jest spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów. Zjedzenie posiłku bogatego w węglowodany (np. z duża ilością makaronu, ryżu, chleba) skutkuje tym, że organizm uwalnia insulinę, aby pomóc w radzeniu sobie z przyjętą dawką glukozy. Insulina nie tylko reguluje poziom cukru we krwi, ale dodatkowo uwalnia tłuszcz, aby ciało mogło spalić je jako paliwo i tworzy więcej komórek tłuszczowych, które stanowią zapas energii. W rezultacie waga wzrasta, ciało potrzebuje więcej paliwa do pracy i domaga się większej ilości pożywienia (w szczególności węglowodanów). Aby przerwać ten cykl, należy zredukować przyjmowanie tego składnika odżywczego.

Kolejny sposób polega na ograniczeniu jedzenia tłuszczu. Po części taki rodzaj diety jest skuteczny. Należy jednak pamiętać, że całkowite zrezygnowanie z tłuszczu to więcej niż niefortunny wybór. Nie każdy tego typu składnik jest zły. Mowa tu o zdrowych lub „dobrych” tłuszczach, które pomagają kontrolować wagę i walczyć ze zmęczeniem czy odpowiadają za dobry nastrój, np. tłuszcze nienasycone obecne w m.in. w orzechach, nasionach, mleku sojowym, tofu, oliwie z oliwek czy tłustych rybach.

Nie jedz pod wpływem emocji

Powodem objadania się nie zawsze musi być głód. Zbyt często sięga się po jedzenie w sytuacji stresu lub niepokoju, co z pewnością zniweczy wszelkie plany dotyczące odchudzania. Jeśli pojawią się podejrzenia co do tego, że powodem wysokiej wagi może być zajadanie pod wpływem emocji, na początku warto rozpoznać, które z nich wywołują taką reakcję.

Najczęściej powodami emocjonalnego podjadania są:

  • stres – można go rozładować poprzez ćwiczenia fizyczne, jogę, medytację, gorącą kąpiel;
  • zmęczenie, brak energii – w tym przypadku sprawdzi się krótka drzemka, spacer po okolicy, a nawet energetyzująca, żywa muzyka;
  • samotność, nuda – alternatywą dla podjadania może być telefon lub wiadomość do przyjaciół albo wyjście do parku, gdzie zwykle zawsze ktoś spaceruje.

Warto pamiętać, że nadmiar negatywnych emocji może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, a objadanie się (i w konsekwencji utrata wagi) efektem ubocznym depresji czy nerwicy. Jeśli zajadanie stresu przybrało skrajną formę, warto zasięgnąć porady specjalisty (psychiatry).

Related Posts

Dodaj komentarz