Nietypowe a skuteczne sposoby na nudności w ciąży

Mdłości w ciąży zwykle pojawiają się około 4. tygodnia jej trwania i są jej najwcześniejszą zauważalną oznaką. Przyczyną nudności (którym zwykle towarzyszą wymioty) jest hormonalne przestrajanie się organizmu przyszłej mamy – rośnie wtedy m.in. poziom gonadotropiny kosmówkowej (HCG), która chroni rozwijające się dziecko. Sposobów na nudności w ciąży jest wiele – kobiety oczekujące dziecka próbują rożnych metod, ponieważ mdłości w ciąży to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość zwłaszcza na początku ciąży.
Co w takim razie pomaga zwalczyć mdłości w ciąży? Niektóre kobiety twierdzą, że nic im nie pomagało i po prostu musiały poczekać, aż nudności miną. Prawda jest jednak taka, że każdy organizm reaguje na co innego. Dlatego na tę dolegliwość w ciąży nie ma jednego, pewnego sposobu. Znane są tradycyjne metody, jak jedzenie imbiru w różnych postaciach czy pogryzanie migdałów. Ale jest też wiele innych, nietypowych sposobów na mdłości, a jednak skutecznych.

Istnieją badania, które potwierdziły, że jedzenie rano świeżego ananasa albo picie soku ananasowego łagodzi mdłości i wymioty w ciąży. Nawet jeśli to nie pomoże, to na pewno dostarczy ci cennych witamin i soli mineralnych. Ananasa warto wcześniej schłodzić – podobno wtedy jest najskuteczniejszy na poranne nudności w ciąży. Podobno, we wczesnej ciąży nie wolno jeść tego owocu, bo wywołuje poronienia? Okazuję się, że to mit. Bez obaw możesz zjeść miseczkę ananasa każdego dnia.

Dla kobiet w ciąży poleca się wodę niegazowaną, bo dwutlenek węgla może powodować wzdęcia lub zgagę. Ale akurat przy nudnościach w ciąży wielu kobietom pomagają napoje gazowane – potwierdza to wielu lekarzy. Wodę należy pić niewielkimi łykami, nawet przez cały dzień. Jeśli chodzi o temperaturę podania, są dwie szkoły: zimna i ciepła. Częściej jednak poleca się picie wody lekko schłodzonej

W aptekach i sklepach można również kupić specjalne opaski uciskowe, które trzeba nosić na nadgarstkach. Prawidłowo założone opaski stymulują określone punkty na ciele – tzw. punkty neiguan, znajdujące się ok. 2 cm powyżej nadgarstka, po wewnętrznej stronie ręki. Zgodnie z zasadami akupresury taka stymulacja ma zapobiegać nudnościom w ciąży. Produkt jest sprowadzany z Wielkiej Brytanii, a producent opasek zapewnia, że ich skuteczność została potwierdzona w testach klinicznych. Warto to sprawdzić na sobie. 

Można także pić herbatkę imbirową. Wystarczy wsypać łyżeczkę mielonego lub tartego imbiru do dzbanka lub miseczki, zalać wrzącą wodą i odstawić na kilka minut, następnie przecedzić napar do filiżanki, Można wsypać brązowy cukier lub miód do smaku.
Kobieta zmagające się z mdłościami w czasie ciąży powinna zadbać o witaminę B6 w codziennej diecie. Odpowiada ona za przyswajanie białek i tłuszczów, a także jest sprawdzonym sprzymierzeńcem przy ciążowych mdłościach. Znajdziesz ją w produktach zbożowych, ziemniakach, bananach, kiełkach pszenicy, w tuńczyku i chudym mięsie.
Wiele spośród mam przyznaje, że duże znaczenie miało dla nich zjedzenie czegoś małego na dobry początek dnia, jeszcze zanim wstaną z łóżka. Należy zjeść coś po przebudzeniu i poleżeć jeszcze chwilkę. Najczęściej polecane są: migdały, kiełki pszenicy, jabłka, suchary oraz herbatniki.

Może nie jest najsmaczniejszy sposób ale jest skuteczny. Wystarczy ugotować pół szklanki ryżu w szklance wody. Po odcedzeniu ryżu mamy wywar, który można popijać przez cały dzień.

Innym dość często wymienianym napojem jest woda mineralna wymieszana z cytryną. To dobra metoda jeśli też czujesz, że masz ochotę na coś kwaśnego. Poza tym woda z cytryną ma zbawienny, oczyszczający wpływ na organizm. Ważna jest temperatura. Woda najlepiej smakuje odpowiednio schłodzona z lodem. Wieczorem najlepiej wypić kakao albo ciepłą herbatę z imbirem. Właściwości kojące w takich przypadkach mają także zioła, a szczególnie: mięta, melisa oraz rumianek.

Related Posts

Dodaj komentarz