Jakie badania należy wykonać w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Musi ona wtedy bardziej dbać nie tylko o siebie, ale także rozwijające się pod jej sercem maleństwo. Jednym z przejawów troski o ciężarną i jej dziecko jest wykonywanie badań. Jakie badania należy wykonać podczas tych szczególnych dziewięciu miesięcy?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta powinna pojawić się w gabinecie ginekologa położnika średnio dziesięć do dwunastu razy. O częstotliwości wizyt decyduje stan pacjentki i jej dziecka oraz ewentualne zaburzenia w rozwoju płodu.

Już na pierwszej wizycie lekarz zleca ciężarnej standardowe badania krwi, takie jak morfologia, poziom glukozy, poziom hormonów tarczycy czy badania moczu. Typowym badaniem podczas ciąży jest również USG.
Według standardów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego należy wykonać trzy badania ultrasonograficzne przesiewowe w czasie przebiegu ciąży.

Pierwsze z nich lekarz wykonuje między jedenastym a czternastym tygodniem jej trwania. W czasie tego badania ginekolog położnik sprawdza czy u płodu nie występują markery wad genetycznych. Stąd nazywane jest ono popularnie “badaniem genetycznym”.

Drugie USG wykonuje się w dwudziestym tygodniu ciąży. To tak zwane “badanie połówkowe”. Jego celem jest określenie wielkości dziecka, jego anatomii oraz sprawdzenie, czy rozwija się ono prawidłowo. Wtedy też przyszłe mamy mogą z reguły poznać płeć swojego maleństwa.

Trzecie badanie ultrasonograficzne przypada na trzydziesty tydzień ciąży. Oni również sprawdza kwestie anatomiczne dziecka oraz to czy jego wielkość odpowiada wiekowi ciążowemu.

Ginekolodzy położnicy zalecają również wykonywanie USG między trzydziestym szóstym a trzydziestym ósmym tygodniem. Ma ono na celu ocenienie wielkości dziecka, ilości płynu odwodniowego i wydolności łożyska. Lekarz sprawdza czy kobieta może spokojnie doczekać porodu naturalnego, czy też w wyniku zaburzeń przebiegu ciąży potrzebna jest interwencja lekarska.

Gdy zbliża się termin porodu ginekolog położnik lub położna wykonują u każdej przyszłej mamy badanie kardiotokograficzne w skrócie KTG. Pozwala ono monitorować czynności serca dziecka, a także skurcze macicy u ciężarnej. Z reguły to badanie wdrażane jest od trzydziestego czwartego lub trzydziestego szóstego tygodnia ciąży.

Obecnie medycyna jest na tak wysokim poziomie, że wykonywanie badań w czasie ciąży może w znacznym stopniu wpłynąć na zdrowie matki i dziecka, prawidłowy rozwój płodu i wykrycie chorób u maleństwa czy ciężarnej. W trosce o spokój przyszłej matki zaleca jej się stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę oraz regularne badania.

Related Posts

Dodaj komentarz