Czego możemy się nauczyć bez wychodzenia z domu?

Idea ciągłego rozwoju swoich umiejętności jest w dzisiejszych czasach niemal nieodzowna. Świat jest obecnie bardzo dynamiczny, ciągle się zmienia i do tych zmian wszystkie branże na rynku muszą się dostosowywać, przez co wymagają od swoich pracowników coraz szerszych kompetencji, które dotyczą czasami kilku różnych, nieszczególnie ze sobą związanych cech. Przykładowo, coraz częściej od inżynierów, którzy tworzą swoje projekty na stołach kreślarskich, wymaga się podstawowej znajomości programowania, ponieważ znajomość kodu ułatwia symulowanie tego, czy projekt o określonych właściwościach będzie miał w ogóle rację bytu. Rozwój swoich kompetencji często bywa jednak problematyczny, ponieważ uzyskanie profesjonalnego wyszkolenia w wielu dziedzinach wiąże się z koniecznością uczęszczania na kursy wymagające czasu na dojazd i zainwestowaniu w nie pewnej sumy pieniędzy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że internet nie jest tylko źródłem najświeższych informacji i memów, lecz także nieprzebraną skarbnicą wiedzy, która często bywa oferowana całkowicie za darmo.

Jak opanować programowanie przez internet?

Wróćmy do tematu nauki pisania kodu, by lepiej zobrazować możliwości, jakie oferuje nam internet. Umiejętność programowania jest w dzisiejszych czasach nieodzowna w wielu zawodach, a w tych, w których nie jest niezbędna, zazwyczaj jest co najmniej mile widziana. Trudno się temu dziwić – znaczna część tego, co robimy w pracy, zaczyna w różnych branżach zahaczać o internet i różnego rodzaju programy, które ułatwiają proces produkcji czy analizy danych. Wydaje się jednak, że pisanie kodu jest dla mnóstwa osób umiejętnością spoza tej planety, za którą nie wiadomo jak się właściwie zabrać i czy można się jej nauczyć poza trudnymi studiami informatycznymi. W praktyce jednak uzyskanie pierwszych szlifów w nauce kodowania jest dziecinnie wręcz łatwe, ponieważ w internecie istnieją darmowe kursy dotyczące tego zagadnienia, a nawet profesjonalnie przygotowane lekcje przez specjalistów promujących swoje usługi czy gigantów takich jak Microsoft, na którego platformie Microsoft Learn możemy odbyć całe mnóstwo kursów, za które dostaniemy nawet certyfikat, który może zaimponować wielu pracodawcom. Istnieją strony poświęcone nauce programowania, ale wiedzę możemy pozyskać nawet z poradników dostępnych na YouTube – doskonałą specyfiką umiejętności pisania kodu jest bowiem fakt, że pracodawcę bardziej interesować będzie to, jaki program potrafimy napisać niż jakie mamy formalne kompetencje.

Nauka języków obcych w internecie

Żyjemy w wielkim społeczeństwie, na którym swoje piętno odbija coraz bardziej globalizacja. Z tego względu wiele firm stawia na kontakty międzynarodowe i wysyłkę za granicę i w związku z tym potrzebuje usług ludzi, którzy znają te mniej popularne języki. Najprostszym sposobem nauki języka obcego wydaje się oczywiście zdecydowanie się na uczęszczanie do lokalnej szkoły językowej, ale to wiąże się zazwyczaj z koniecznością zainwestowania pewnej sumy pieniędzy i sporej ilości czasu. Nie jest to jednak jedyny możliwy sposób – jeśli jesteśmy zdolni do jakiejś samodyscypliny i potrafimy się dobrze zorganizować, bez cienia wątpliwości możemy stawać w szranki z dostępnymi w internecie kursami językowymi, które na swojej stronie oferuje na przykład BBC, ale też wiele innych, równie uznanych podmiotów. Kursy te są naturalnie dostępne za darmo i najczęściej odbija się to nie na ilości przekazywanej użytkownikowi wiedzy, lecz na tym, na ile jest ona przystępna. Nauka języka obcego jest przy tym zazwyczaj świetną przygodą, która skończy się olbrzymim poczuciem satysfakcji i namacalną, niezwykle wartościową z punktu widzenia każdego pracodawcy kompetencją.

Rozwój w internecie

Programowanie i języki obce nie są oczywiście jedynymi dziedzinami, o których możemy się czegoś dowiedzieć w internecie. Twórcy internetowi tworzą swoje kursy na temat wielu różnych zagadnień, takich jak chociażby przedsiębiorczość czy nawet techniki makijażu. Internet jest nieprzebraną skarbnicą wiedzy, która tylko czeka na to, by czerpać z niej bez jakichkolwiek opłat i rozwijać się sprawnie i bez większych wyrzeczeń.

Related Posts

Dodaj komentarz