Radość spokój i świeże powietrze. Każdy, kto chciałby tego zaznać powinien wybrać się do lasu. Z przyrody pochodzimy i do niej należymy, a nasze przetrwanie jest misternie powiązane z jej istnieniem. Dla dzieci stanowi najwspanialszy plac zabaw, oferując im olbrzymią różnorodność form, zapachów, faktur, wszelkich żywych stworzeń, i obfitość roślin, z których część jest jadalna, ale niektóre są trujące. Przyroda stwarza niezliczone możliwości podejmowania ryzyka, wzbogaca dziecięcą wiedzę i zachwyca, daje wolność przebywania w świecie innym od świata dorosłych.

W lesie zamieszkać będzie trudno, podpowiadamy zatem jak być bliżej natury nie tylko od święta, ale 365 dni w roku. 

 

7 SPOSOBÓW JAK BYĆ BLIŻEJ NATURY

 

1 // WYJDŹ Z DOMU

Najważniejszy jest pierwszy krok. Nawet jeśli nie mieszkasz na wsi, w lesie czy nad jeziorem – po prostu wyjdź z domu. Wybierz się na spacer za miasto czy do pobliskiego parku. Nasyć oczy zielenią, nakarm się świeżym powietrzem. Odpocznij.

2 // ZAMIAST PLACU ZABAW

Zamiast ruszać na plac zabaw, zabierz rodzinę do lasu. Spacer pomiędzy drzewami tobie da ukojenie, a twojemu dziecku szansę na zanurzenie się w naturze. Ile interesujących rzeczy można zobaczyć i dotknąć w lesie! Patyki, szyszki, miękki mech, żuk wędrujący w poprzek ścieżki – tyle do doświadczania! Może uda wam się odnaleźć jakieś tropy?

Obserwuj jak twoje dziecko swobodnie bawi się pomiędzy drzewami. Powalony pień może być przecież statkiem, zamkiem, wehikułem czasu. Uwierz w potęgę zwykłego patyka, który może stać się wszystkim, czego dziecko potrzebuje.

Wpiszcie zielone godziny do swojego kalendarza – stwórzcie nową rodzinną tradycję.

3 // SZTUKA WYBORU

Każdego roku czekasz na urlop, by wyjechać całą rodziną. Rozważ czy zamiast na wakacje w hotelu z basenem i kącikiem zabaw dla dzieci nie wolisz wyjechać do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie twoje dziecko będzie od rana do wieczora mogło szaleć na świeżym powietrzu, głaskać kozy i zbierać maliny? Gdzie będziecie mogli wybrać się na wyprawę kajakami lub rowerami, poleżeć na trawie i po prostu nieśpiesznie pobyć ze sobą. Podarujcie sobie niezapomnianą przygodę.

4 // ZAPROŚ NATURĘ DO SIEBIE

Kilka zielonych roślin umieszczonych w pokoju odmieni go całkowicie. Zaproś rośliny do swojego mieszkania, na balkon. Może zaangażujesz dziecko do opieki nad roślinami?

A może pokusicie się o stworzenie własnego lasu w szklanym słoju? Taki las szczelnie zamknięty jest samowystarczalny i stanowi nie tylko świetną dekorację, ale także niezwykłą pomoc edukacyjną.

5// DIETA

Zaproś samą siebie na spacer po targu. Przechodząc pomiędzy straganami, naciesz oczy widokiem wspaniałych owoców, warzyw i ziół. A potem zaproś je na swój talerz. Twoje ciało będzie ci wdzięczne i szybko dostrzeżesz kulinarne zalety czerpania z natury.

6 // UŻYWAJ NATURALNYCH KOSMETYKÓW I ŚRODKÓW DO SPRZĄTANIA

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach, niezawierające składników syntetycznych czy pochodzenia zwierzęcego są coraz popularniejsze. Stosowanie ich zmniejsza ryzyko alergii, a ich działanie koncentruje się na przywróceniu naturalnej równowagi skóry. Ekologiczne środki do sprzątania mają krótki skład, nie zawierają sztucznych ani odzwierzęcych składników, są biodegradowalne i skuteczne.

A może pokusisz się o zrobienie swoich?

7 // ZADBAJ O SWÓJ ŚLAD EKOLOGICZNY

Każdy człowiek potrzebuje określonej liczby zasobów do zaspokojenia potrzeb takich, jak transport, pożywienie, zamieszkanie czy gospodarowanie wytwarzanymi odpadami. Ten wpływ na środowisko określono pojęciem śladu ekologicznego – oznaczana on ile hektarów lądów i oceanów potrzeba do zaspokojenia naszych potrzeb oraz absorpcji produkowanych przez nas odpadów, a wynik podawany jest w hektarach globalnych na osobę. Każdego dnia kiedy pijesz wodę, jedziesz samochodem do pracy, wyrzucasz śmieci – odciskasz na Ziemi ślad. Warto zadbać, by był jak najmniejszy. Wystarczą nawet proste nawyki: prysznic zamiast kąpieli, wyjmowanie ładowarek z gniazdek, wybór roweru czy spaceru zamiast jazdy autem.

Masz ochotę na więcej? Przeczytaj koniecznie „Leśną szkołę dla każdego”. Będą to Wasze niezapomniane chwile spędzone w plenerze.

Autor:  Peter Houghton & Jabe Worroll

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ